INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jerzy Förster  

 
 
ok. 1615 - 1660
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

FörsterJerzy (ok. 1615–1660), drukarz, nakładca i księgarz gdański. Ur. w Gdańsku, syn Kaspra, księgarza i muzyka, i Marii Hintz. Po powrocie z podróży naukowej i handlowej do Włoch rozpoczął w r. 1637 pracę w zawodzie księgarskim w księgarni swego ojca. W r. 1643 podjął działalność wydawniczą i prowadził ją przez szereg lat, osiągając wysoki poziom artystyczny swych druków, które historycy sztuki drukarskiej porównują ze słynnymi elzewirami. F. zwracał szczególną uwagę na artystyczny wygląd czcionki, format książki i piękną kartę tytułową. Dzieła drukował częściowo w Holandii, częściowo w Gdańsku przy użyciu holenderskich czcionek. Wydał szereg pism autorów polskich, dzieła tyczące się historii polskiej, katolickie dzieła teologiczne, podręczniki szkolne oraz kalendarze. Miedzioryty kart tytułowych wykonywał dla F-ra również i Hondius. F. wydał też portrety sztychowane przez polskiego rytownika gdańskiego Falcka. Jako miejsce wydania podawał Gdańsk oraz Lublin, dzieła zaś dedykował polskim dostojnikom państwowym.

Dn. 26 V 1645 otrzymał od Władysława IV przywilej wydawniczy na założenie księgarni z uwolnieniem od jurysdykcji miejskiej i grodzkiej, jako nadworny księgarz królewski. Od r. 1646 posiadał księgarnię w Lublinie, od r. 1655 w Warszawie, być może, że i w Krakowie. W Gdańsku prowadził księgarnię (Bibliopolium Forsterianum) początkowo razem z ojcem, a po jego śmierci (1652), samodzielnie. Uzyskał wówczas miejskie prawo kupieckie (1653).

Ożenił się z Anną Konstancją Reiniger, z katolickiej rodziny gdańskich drukarzy. Zmarł w Gdańsku w r. 1660, wdowa Anna wyszła powtórnie za mąż za sekretarza miejskiego Jerzego Wüstenhofa, po jego zaś śmierci (1666) przeniosła się do Amsterdamu, gdzie prowadziła księgarnię pod firmą pierwszego męża, wydając tam w r. 1668 A. M. Fredry Militaria.

F. zasłużył się specjalnie kulturze polskiej artystycznym wydaniem szeregu dzieł polskich pisarzy (Orzechowski, Starowolski, Kobierzycki, Lipski, Solikowski, Warszewicki, Jakub Sobieski) i podniesieniem sztuki drukarskiej na wysoki poziom. Liczne egzemplarze dzieł wydawanych przez niego znajdują się przede wszystkim w zbiorach Biblioteki Miejskiej w Gdańsku.

 

Bandtkie S., Historya drukarń…, Kr. 1826, I, s. 91–3, 360–6, II, s. 223–4; Löschin G., Geschichte der danziger Buchdruckereien, Gdańsk 1840, s. 14; Kraushar A., Księgarze warszawscy…, W. 1906, s. 13; Krollmann Ch., Altpreussische Biographie, Królewiec 1941, I, s. 189.

Marian Pelczar

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.